BLOG

Yangın Merdivenleri

Yangın merdivenleri, genellikle binaların dışına monte edilen, yangın konusunda kritik öneme sahip olan acil çıkış merdivenleridir. Bu merdivenler her türlü acil çıkış gerektiren durumda önemlidir. Yangın merdivenleri özel çelikten üretilmektedir.  Kişilerin güvenliği konusunda büyük öneme sahip olan yangın merdiveninin üretimi 1887 yılına kadar uzanmaktadır.

Yangın merdivenleri imalatı ve montajında uyulması zorunlu olan kurallar, yangın merdiveni teknik şartnamesi ile açıklanmıştır. Buna göre tören ya da eğlence amaçlı toplanma alanları, eğitim amaçlı okul türü binalar, sağlık amaçlı hastaneler, konaklama amaçlı oteller gibi binalar, iş amaçlı bankalar, şirketler, belediye, valilik binaları gibi binalar belirlenmiş ve bu tip binalarda nasıl yangın merdiveni kullanılacağı açıklanmıştır. Yangın merdiveni teknik şartnamesine göre yangın merdivenleri en uygun cephede bulunmalıdır. Bunun yanı sıra, yangın merdivenlerini binalara monte ederken kullanılacak korkuluklar ya da bağlantı aletleri ile ilgili kurallar da açıklanmıştır. Buna göre kullanılacak malzemeler, bina montajına tam uygun olmalıdır.

Yangın merdivenleri günümüzde güvenliğin yanı sıra dekoratif anlamda da değerlendirilmektedir. Yangın merdiveni projeleri dış cepheyi tamamlayıcı unsur olarak belirlenmektedir. Projeye göre farklı renklerde üretilen yangın merdivenleri, projeye uygun bir şekilde üretilmektedir. Yangın merdivenleri biçimsel olarak dairesel yangın merdiveni ve Z tipi yangın merdiveni olarak çeşitlere ayrılmaktadır. Dairesel yangın merdiveni daha şık olsa da yönetmeliğe göre yapılması gereken Z tipidir. Z tipi yangın merdiveni, düz olduğu için bu merdivenlerden kaçış daha hızlı olmaktadır. Yangın merdiveni konusunda basamak uzunlukları, basamak genişlikleri ve basamak sayıları gibi konularda da uyulması gereken standartlar belirlenmiştir. Her bina türü için farklı standartlar açıklanmıştır. Örneğin bir kamu binası ile normal bir apartmanın yangın merdiveni aynı değildir.

Yangın merdivenlerikonusunda hizmet veren firmalar, genellikle sanayi bölgelerinde bulunmaktadır. Bu firmaların sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Artan alternatiflere karşın yangın merdiveni hizmeti alırken iyi araştırma yapmanız gerekmektedir. Yangın merdiveni konusu son derece ciddi bir konudur. Üretim aşamasından, montaj aşamasına kadar her noktada ustalık gerektiren bu konuda, hizmet alacağınız firmanın gerekli izinlere sahip olmasına dikkat etmelisiniz.

yangın kapısıyangın kapısı imalatıyangın kapısı fiyatlarıyangın kapısıyangın kapısı imalatı –  yangın kapısı fiyatlarıyangın kapısıyangın kapısı imalatıyangın kapısı fiyatlarıyangın kapısıyangın kapısı imalatıyangın kapısı fiyatlarıyangın kapısıyangın kapısı imalatıyangın kapısı fiyatlarıyangın kapısıyangın kapısı imalatıyangın kapısı fiyatlarıyangın kapısıyangın kapısı imalatıyangın kapısı fiyatlarıyangın kapısıyangın kapısı imalatıyangın kapısı fiyatlarıyangın kapısıyangın kapısı imalatıyangın kapısı fiyatlarıyangın kapısıyangın kapısı imalatıyangın kapısı fiyatlarıyangın kapısıyangın kapısı imalatıyangın kapısı fiyatlarıyangın kapısıyangın kapısı imalatıyangın kapısı fiyatlarısac kapısac kapı kasasımetal kapımetal kapı kasası - sac kapısac kapı kasasımetal kapımetal kapı kasası - yangın merdiveniyangın merdiveni imalatıyangın merdiveni fiyatlarıyangın merdiveniyangın merdiveni imalatıyangın merdiveni fiyatlarıyangın merdiveniyangın merdiveni imalatıyangın merdiveni fiyatlarıyangın merdiveniyangın merdiveni imalatıyangın merdiveni fiyatlarıyangın merdiveniyangın merdiveni imalatıyangın merdiveni fiyatlarıyangın merdiveniyangın merdiveni imalatıyangın merdiveni fiyatlarıyangın merdiveniyangın merdiveni imalatıyangın merdiveni fiyatlarıyangın merdiveniyangın merdiveni imalatıyangın merdiveni fiyatlarıyangın merdiveniyangın merdiveni imalatıyangın merdiveni fiyatlarıyangın merdiveniyangın merdiveni imalatıyangın merdiveni fiyatlarıyangın merdiveniyangın merdiveni imalatıyangın merdiveni fiyatları –  yangın merdiveniyangın merdiveni imalatıyangın merdiveni fiyatları –  yangın merdiveniyangın merdiveni imalatıyangın merdiveni fiyatları –  yangın tesisatıyangın sprinkleriyangın söndürne - yangın tesisatıyangın sprinkleriyangın söndürne - çelik çatıçelik çatı imalatıçelik konstrüksiyonçelik çatı fiyatlarıteras çatı - çelik çatıçelik çatı imalatıçelik konstrüksiyonçelik çatı fiyatlarıteras çatıferforjeferforje fiyatlarıferforje imalatıferforjeferforje fiyatlarıferforje imalatı - ferforjeferforje fiyatlarıferforje imalatı - ferforjeferforje fiyatlarıferforje imalatıyangın tüpüyangın tüpü fiyatlarıyangın tüpü dolumu -   yangın tüpü servisi - cam temizliğicam silmecam temizlemecam temizlik - cam temizliğicam silmecam temizlemecam temizlik yangın merdiveniyangın merdiveni imalatıyangın merdiveni fiyatları yangın merdiveniyangın merdiveni imalatıyangın merdiveni fiyatları.

KARABOĞA MÜHENDİSLİK LTD ŞİRKETİMİZDEN HİZMET ALAK İÇİN LÜTFEN ARAYINIZ.

yangın merdiveni yangın merdiveni özellikleri yangın merdivenleri yangın merdiveni önemi