YANGIN MERDİVENİ İMALATI

YANGIN MERDİVENİ İMALATI

Yangın merdiveni imalatı 2009 yılında çıkan yangın merdiveni zorunluluğu ile büyük önem kazanmıştır. Bu yönetmelikle birlikte insanların afet anında binalardan kaçışıyla ilgili insanlar giderek bilinçlenmiştir. Yangın merdivenleri teknolojinin gelişimiyle 100 yılı aşkın süredir evirilerek şuan ki halini almıştır. Yangın esnasında insanların zarar görmeden tahliyesinin sağlanması için yangın merdiveni imalatı firmalarının işlerini büyük bir özen ve titizlikle ve de yönetmeliklere uygun şekilde yapmaları gerekmektedir.

Yangın Merdiveni İmalatı Yapan Firmalar Neleri Yapmaktadır? Nelere Dikkat Etmektedirler?

Bir mekânda için yangın merdiveni imalatı yapılacaksa öncelikle en kaliteli malzemeler kullanılmalıdır. Kötü malzeme kullanımı herhangi bir olumsuzlukta can kaybına sebebiyet verebilir.

Yangın merdiveni imalatı esnasında ısıya oldukça dayanıklı ve paslanmaz yapıda çelik kolonlar ve profil yapılar kullanılmalıdır. İmalatçı firmalar ayrıca ısıya çok dayanıklı ve duman sızdırmaz yapıda yangın çıkış kapıları yapmak zorundadırlar. İmalatçı firma tüm yangın merdiveni yapısını kurarken aynı zamanda yangın çıkış kapılarını ve de bu kapılara bağlı şekilde çalışan yangın alarm sistemlerini çalışır halde teslim etmelidir. Alarm sisteminin çalışıyor oluşu denetlemelidirler. Yangın alarm sistemi yangın anında yangın merdiveni çıkış kapılarının otomatik olarak açılmasını sağlayacak şekilde düzgünce ayarlanmalıdır.

Yangın merdiveni imalatı yapılırken kesinlikle yangın güvenliği yönetmeliğine uyularak imalat ve montaj yapılmalıdır. Yangın merdiveni yönetmeliğine göre hazırlanan ve kurulumu yapılan yapıların denetlenmesi de gerekmektedir. Bu yüzden belirli periyodlarda servisler çağrılarak tüm aksamın çalışıyor oluşu denetlenmelidir.