BLOG

Yangın Merdivenleri

Yangın merdivenleri yangın, sel, deprem, terör gibi afetlerin olduğu yerlerde insanların canını kurtarmaya yönelik tasarlanan araçlardır. Bugün bu afetlerle karşılaşabileceğimiz her alanda yangın merdiveni olması gerekmektedir.

 İlk olarak yangın merdivenleri 1900 yıllarında geliştirilmiş ve 100 yılı geçen bir sürede kendini geliştirmeye devam etmiştir. Türkiye de 2002 yılında yangın merdivenleri yönetmeliği ile insanların güvenliği garanti altına alınmıştır. Bugün birçok alanda yangın merdiveni sayesinde yangından sonra binalara dolan ve birçok kişinin ölmesine neden olan zehirli gazlara maruz kalınmaktadır.  Binalarda bulunan kişi sayısının 500 ile 1000 arasında olması durumunda en az 4 tane yangın merdiveni olmalıdır. Bugün birçok yer yangın merdivenine ihtiyaç olmadığını düşünmektedir. İstanbul yangın merdiveni konusunda alçak binaların buna ihtiyacı olmadığını düşünmektedir. Oysaki İstanbul gibi kalabalık nüfuslu bir şehirde en ufak bir yangında selde veya benzeri felaketlerde can kaybının fazlasıyla olabileceği saptanmıştır. Yangın merdiveni firmaları yönetmelikte belirtilen kurallara uyarak üretimini ona göre yapmaktadır. Yıllarca sorun yaşamadan kullanacağınız yangın merdivenlerini seçerken eminim ilk araştıracağınız konu yangın merdiveni fiyatı olacaktır. Fiyat karşılaştırması yaptıktan sonra düşünmeniz gereken bir diğer husus kullanılacak merdivenin yönetmelikte belirtilen kurallara uygunluğudur. Yangın merdivenleri özelliği açısından kullanışlı ve sağlam olmalıdır. Yüksek binalarda yangın merdivenleri binanın içine yapılmalıdır. Nasıl bir yangınla karşı karşıya kalınacağı bilinmeyeceği için merdivenler ısıya son derece dayanıklı olmalıdır. Merdiven basamakları kaygan olmamalıdır. Basamak yüksekliği 17,5 cm den çok olmamalıdır. Genişliği ise en fazla 25 cm kadar olmalıdır. Önümüzde iki tip yangın merdiveni vardır. Biri Z tipi diğeri ise dairesel yangın merdivenidir. Binalar çok katlı ise Z tipi az katlı ise dairesel yangın merdiveni kullanılmaktadır. Gelişen teknolojiyle birlikte yangın esnasında kilit açma sorunu kalmadan otomatik kilit sistemi de uygulanabilmektedir. Böylece olası bir afetten kaçarken sadece kendinizi ve çevrenizdekileri düşünebileceksiniz.

Yangın merdiveni sahibi olurken can sağlığınız açısından çok titiz davranmanız gerekmektedir

yangın kapısıyangın kapısı imalatıyangın kapısı fiyatlarıyangın kapısıyangın kapısı imalatı –  yangın kapısı fiyatlarıyangın kapısıyangın kapısı imalatıyangın kapısı fiyatlarıyangın kapısıyangın kapısı imalatıyangın kapısı fiyatlarıyangın kapısıyangın kapısı imalatıyangın kapısı fiyatlarıyangın kapısıyangın kapısı imalatıyangın kapısı fiyatlarıyangın kapısıyangın kapısı imalatıyangın kapısı fiyatlarıyangın kapısıyangın kapısı imalatıyangın kapısı fiyatlarıyangın kapısıyangın kapısı imalatıyangın kapısı fiyatlarıyangın kapısıyangın kapısı imalatıyangın kapısı fiyatlarıyangın kapısıyangın kapısı imalatıyangın kapısı fiyatlarıyangın kapısıyangın kapısı imalatıyangın kapısı fiyatlarısac kapısac kapı kasasımetal kapımetal kapı kasası - sac kapısac kapı kasasımetal kapımetal kapı kasası - yangın merdiveniyangın merdiveni imalatıyangın merdiveni fiyatlarıyangın merdiveniyangın merdiveni imalatıyangın merdiveni fiyatlarıyangın merdiveniyangın merdiveni imalatıyangın merdiveni fiyatlarıyangın merdiveniyangın merdiveni imalatıyangın merdiveni fiyatlarıyangın merdiveniyangın merdiveni imalatıyangın merdiveni fiyatlarıyangın merdiveniyangın merdiveni imalatıyangın merdiveni fiyatlarıyangın merdiveniyangın merdiveni imalatıyangın merdiveni fiyatlarıyangın merdiveniyangın merdiveni imalatıyangın merdiveni fiyatlarıyangın merdiveniyangın merdiveni imalatıyangın merdiveni fiyatlarıyangın merdiveniyangın merdiveni imalatıyangın merdiveni fiyatlarıyangın merdiveniyangın merdiveni imalatıyangın merdiveni fiyatları –  yangın merdiveniyangın merdiveni imalatıyangın merdiveni fiyatları –  yangın merdiveniyangın merdiveni imalatıyangın merdiveni fiyatları –  yangın tesisatıyangın sprinkleriyangın söndürne - yangın tesisatıyangın sprinkleriyangın söndürne - çelik çatıçelik çatı imalatıçelik konstrüksiyonçelik çatı fiyatlarıteras çatı - çelik çatıçelik çatı imalatıçelik konstrüksiyonçelik çatı fiyatlarıteras çatıferforjeferforje fiyatlarıferforje imalatıferforjeferforje fiyatlarıferforje imalatı - ferforjeferforje fiyatlarıferforje imalatı - ferforjeferforje fiyatlarıferforje imalatıyangın tüpüyangın tüpü fiyatlarıyangın tüpü dolumu -   yangın tüpü servisi - cam temizliğicam silmecam temizlemecam temizlik - cam temizliğicam silmecam temizlemecam temizlik yangın merdiveniyangın merdiveni imalatıyangın merdiveni fiyatları yangın merdiveniyangın merdiveni imalatıyangın merdiveni fiyatları.

KARABOĞA MÜHENDİSLİK LTD ŞİRKETİMİZDEN HİZMET ALAK İÇİN LÜTFEN ARAYINIZ.

Bugün bu afetlerle karşılaşabileceğimiz her alanda yangın merdiveni olması gerekmektedir.